شطرج آنلاین ایران اطلاعیه

شطرج آنلاین ایران

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

شطرنج آنلاین ایران زندگی نامه ناصیف یازجی از سری مقالات زندگینامه با ۱۸۱ صفحه و فرمت اجرایی Word

ناصیف یازجی یکی از دانشمندان معروف سرزمین اعراب می باشد که در این پست بیوگرافی این شخصیت را قرار است در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. این مقاله از ۴ بخش به اضافه ۸ فصل تشکیل شده است که ما در این جا فقط عنوان چهار بخش را ذکر می کنیم. در بخش اول اوضاع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ادبی جهان عرب و لبنان در قرن نوزدهم مورد بحث قرار گرفته شده است. در بخش دوم نگاهی به زندگی و آثار ناصیف یازجی انداخته شده است. در سومین بخش از این مقاله مجمع البحرین بررسی شده است. و در آخرین بخش پژوهشی در دیوان یازجی انجام شده است.

مقاله درباره زندگینامه ناصیف یازجی

مقاله درباره زندگینامه ناصیف یازجی

زندگی‌نامه ناصیف الیازجی ؛دانشمند معاصر عرب

شیخ ناصیف بن عبد اللّه بن ناصیف بن جنبلاط که به نام یازجی مشهور می باشد به تأیید همه مورخان و فضلای معاصر در دهکده کفرشیمای بیروت و در تاریخ بیست و پنجم مارس (آذار) سال ۱۸۰۰ م (۱۲۱۴ هـ) متولد شد. عیسی میخائیل سابا و دکتر شوقی ضیف گفته‏اند طبیبی کاتولیک مذهب بود که از میان‏ روش های گوناگون اطبای قدیم، روش ابوعلی سینا را انتخاب کرده بود. وی تربیت فرزندش را به کشیشی که متی نام داشت واگذار کرد و یازجی نزد این راهب خواندن و نوشتن را یاد گرفت،‏ آنگاه به دلیل علاقه زیادی که به علم و ادب داشت در کتابخانه‏ های کلیساها معتکف شد و اغلب‏ وقت خود را صرف مطالعه کتب و همین طور خواندن دیوان شعرا نمود تا اینکه در معانی و بیان و عروض و قافیه و منطق و طب و موسیقی متبحر گشت و در همه این فنون اطلاعات‏ جامع و دقیقی بدست آورد. و به خاطر همین پشتکار یازجی از سن شانزده سالگی بنا به دعوت کشیش اعظم به نوشتن مشغول شد.

ناصیف یازجی ۱۲ سال با شغل نویسندگی نزد امیر زندگی کرد و او را تا سال‏ ۱۸۴۰ م. که در آن شهر شام را ترک کرد و اشعاری را که یازجی در تمام این مدت‏ در مدح امیر سروده بود از چند قصیده بیشتر نمی شد و با این همه امیر به وی اعتراضی نکرد و او را عزیز خود می دانست.

پس از آنکه امیر بشیر در سال ۱۸۴۰ م. لبنان را ترک کرد و در همین حین یازجی به بیروت مهاجرت کرد و در مدارس امریکائی ها مشغول آموزش دادن شد‏ و در چاپخانه ‏های آنها به تصحیح کتب مشغول گردید. در آنجا نیز لحظه ای از مطالعه خسته نشد و همواره مشغول فرا گرفتن علم از دانشمندان بیرون بود، و معمولاً اوقات فراغت خود را در بحث کردن با علما و افاضل صرف می کرد و خانه‏ اش را محفل صاحبدلان و مجمع فضلای زمان قرار داده بود.

یازجی در سال ۱۸۶۳ م. مشغول به معلمی در مدرسه وطنی که در آن برگزیده شد و تدریس عربی دوره عالی آن مدرسه را قبول کرد و ارجوزه مشهور خود «نار القری» را به شاگردان آن مدرسه درس داد. یازجی مدتی هم‏ در مدرسه انگلیسی سوری مشغول تدریس زبان و ادبیات عرب پرداخت و شاگردان فاضل و دانشمندی تربیت کرد که از میان آنها دکتر یعقوب صروف و فارس نمر را می توان نام برد.

ناصیف یازجی در تمام حیات خود لحظه‏ ای از مطالعه و تدریس فارغ نگردید و سراسر زندگی خود‏ را صرف تدریس و تألیف کرد و تا آخرین دقایق عمرش مشغول فرا گرفتن علم و ادب و همین طور خدمت بود تا اینکه در سال ۱۸۷۱ م. (۱۲۸۷ هـ) فوت کرد.

دانلود تحقیق بیوگرافی ناصیف یازجی

دانلود تحقیق بیوگرافی ناصیف یازجی

آثار ناصیف یازجی

ناصیف الیازجی آثار گرانبها و بی‏شماری از خود به یادگار گذاشته است که بحث‏ درباره هر یک از آنها خود نیازمند مقاله ای دیگر است و ما فقط در این‌جا به ذکر اسامی آنها اکتفا می کنیم :

اشعار یازجی

 1. «نبذه من دیوان الشیخ ناصیف الیازجی» دوبار منتشر شده است، ابتدا در بیروت در سال ۱۸۵۳ م. در ۱۲۸ صفحه و چاپ دوم در چاپخانه شرقیه تحت عنوان «النبذه الاولی» که آن را فرزندش ابراهیم الیازجی تصحیح نموده و نوه‏اش امین الحداد شرح احوالش‏ را در اول دیوان اضافه کرده است.
 2. «نفحه الریحان» ابتدا در بیروت در ۱۳۸ صفحه و در سال ۱۸۶۴ م. به چاپ‏ رسیده، سپس در سال ۱۸۹۸ م. به تصحیح فرزندش الشیخ ابراهیم الیازجی در چاپخانه ادبیه چاپ شده.
 3. «ثالث القمرین» نخست در بیروت در سال ۱۸۸۳، سپس به تصحیح فرزندش‏ ابراهیم الیازجی در سال ۱۹۰۳ م. در چاپخانه ادبیه منتشر گردیده است.
 4. «نبذه تواریخ مقنطفه من دیوان الشیخ ناصیف الیازجی» در بیروت و در سال ۱۸۵۹ در ۱۶ صفحه به چاپ رسیده است.
 5. «فاکهه الندماء فی مراسله الادباء» مجموعه قصیده هایی است که یازجی آنها را در جواب شعرا و ادبای زمان خود سروده است که آن را ابتدا در بیروت و در سال ۱۸۷۰ م. سپس در ۱۹۳۰ م. در چاپخانه دار صادر به چاپ رسیده است.

در صرف و نحو

 • «لمحه الطرف فی اصول الصرف» ارجوزه ‏ای است که یازجی آن را در سال ۱۸۵۴ م‏. تألیف کرده و خود در آن شرح نوشته است و آن در بیروت در سال ۱۸۷۰ م. منتشر شده است.
 • «الجمانه فی شرح الخزانه» ارجوزه طویلی است در علم صرف که یازجی بر آن‏ شرح نوشته و آن را «الجمانه» نامیده است و این کتاب چندین بار منتشر شده و مختصر آن به قلم‏ فرزند مؤلف ابراهیم الیازجی در بیروت چاپ گردیده.
 • «طوق الحمامه» کتاب مختصری است که در سال ۱۸۶۵ م. به چاپ رسیده.
 • «اللباب فی اصول الاعراب» ارجوزه ‏ای می باشد که در مبادی نحو که در سال ۱۸۸۹ م. چاپ شده است.
 • «نار القری فی شرح جوف الفرا» ارجوزه مفصلی می باشد در مباحث نحوی که‏ یازجی بر آن شرحی نوشته و آن را «نارا القری» نامیده است و فرزندش شیخ ابراهیم الیازجی‏ آن را خلاصه کرده و شاهین عطیه در کتاب خود به نام «الدرر فی عقود الجوهر» شواهد آن را توضیح داده است.
 • «الجوهر الفرد» کتاب مختصری است در مباحث صرف و نحوی که شیخ ابراهیم‏ الیازجی آن را توضیح داده و کتاب خود را به نام «مطالع السعد فی شرح الجوهر الفرد» در سال‏ ۱۸۸۸ م. در بیروت منتشر کرده است.
 • «فصل الخطاب فی اصول لغه الاعراب» کتابی است در دو بخش در مباحث صرف‏ و نحو که چندین بار چاپ شده است.

شیواسخنی و عروض

 1. «عقد الجمان» خلاصه‏ ای است در علم معانی و بیان یازجی مبحثی را بر آن بنام‏ «نقطه الدائره» اضافه کرده و آن را در سال ۱۸۴۸ م، به پایان رسانده است و آن یک بار به نام‏ «عقد الجمان» و بار دیگر بنام «مجموع الادب فی فنون العرب» در سال ۱۹۰۸ منتشر شده و پس از این دو بار، چندین دفعه نیز چاپ شده است.
 2. «اللامعه فی شرح الجامعه» ارجوزه ‏ای است در دو علم سنجش وزن و قافیه اشعار در ۱۲۷ صفحه. یازجی آن را در ۱۸۵۳ به پایان رسانیده و فرزندش الشیخ حبیب بر آن شرحی نوشته و آنرا «اللامعه» نامیده است. این کتاب نیز در بیروت در سال ۱۸۶۹ م. چاپ گردیده رسیده.
 3. «الطراز المعلم» ارجوزه مختصری می باشد در علم بیان که یازجی آن را در سال ۱۸۶۱ م‏ به پایان رسانده و آن در چاپخانه مخلصیه در سال ۱۸۶۸ م. منتشر شده.

نوشته های پیرامون منطق

الف- «قطب الصناعه فی اصول المنطق» رساله ‏ای می باشد در مبادی مهم منطق مانند انواع‏ قضایا و اشکال مختلف قیاس و غیره و آن چندبار بطبع رسیده.

ب- «التذکره فی اصول المنطق» ارجوزه مختصری می باشد در علم منطق که به رساله «قطب الصناعه» ملحق گردیده و در ۵۰ صفحه تألیف شده است.

طب و پزشکی

«الحجر الکریم فی الطب القدیم» ارجوزه‏ ای است در ۸۴ بیت در بحر رجز که در مجله «الطبیب» شماره ۱۴ سال ۱۹۰۲ منتشر شده است.

از برجسته ‏ترین آثار یازجی مقامات وی به نام مجمع البحرین و شرح دیوان متنبی‏ بنام «العرف الطیب فی شرح دیوان ابی الطیب» می باشد که آن را فرزندش تصحیح و تکمیل‏ کرده است.

مطلب شطرنج آنلاین ایران زندگی‌ نامه ناصیف یازجی در سایت بزرگ شطرج آنلاین ایران

0 نظر تا کنون ارسال شده است.