شطرنج آنلاین ایران شیعه از سری مقالات دینی و مذهبی با ۱۰۷ صفحه و فرمت اجرایی Word

شیعه یکی از مذهب های دین اسلام می باشد. راجع به دیگر مذاهب این دین بعداً مقالاتی در سایت دانلود آرتیکل قرار خواهیم داد. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به این صورت می باشد : شما در ابتدا با مفهوم شیعه آشنا می شوید و در ادامه چندین خط از قول پیامبر اکرم در مورد این مذهب نوشته شده است. در این مقاله ۲ مذهب شیعه و سنی زیاد با همدیگر مقایسه شده اند و مطالبی پیرامون آن ها نوشته شده. در ادامه حوادثی که مسلمانان را به شیعه و سنی تقسیم کرده است ذکر شده است. علت پیروی کردن شیعیان از اهل بیت موضوع بعدی است که در این مقاله دیده می شود. ۲ مقوله شیعه از نگاه اهل سنت و اهل تسنن از دید شیعیان یکی دیگر از موضوعات این مقاله می باشد. سپس تاریخچه ای از این مذهب بیان شده است. همچنین انشعابات و فرقه های این مذهب مورد بررسی قرار گرفته شده است. و موضوعات دیگر که با شطرنج آنلاین ایران می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید.

آشنایی با مذهب شیعه

آشنایی با مذهب شیعه

آشنایی با مذهب شیعه

بین مسلمانان بعد از رحلت حضرت محمد (ص)، تفرقه افتاد و اختلاف بین آن ها بر گرفت. این تفرقه و کم کم شیوع پیدا کرد که حاصل آن درست شدن مذاهب و فرقه هایی شد که مهم ترین آن ها از این قرار می باشد : تشیع، اهل تسنن، معتزله، مرجثه و خوارج که البته این موارد مهم ترین آن ها به شمار می رود.

دلایل ایجاد این فرقه ها را می توان انگیزه های دینی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و همین طور قومی نام برد. بعد از رحلت پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله)، زمانی که مسلمانان در درک قرآن دچار مشکل شدند، اندیشه ها و طرز تفکر فرقه ها تقریباً جایگاهی در درک و تفسیر نداشتند ولی به مرور زمان مذاهب با عقاید و باورهای جدید تشکیل شد که هر گروه و مذهب، قرآن را بر اساس دیدگاه و عقاید خود تفسیر کردند.

اگر بخواهیم شیعه را از نظر لغوی معنی کنیم، معنای آن یاران و پیروان می شود، یعنی تبعیت کردن از کسی و دنبال کردن او و در اصطلاح به کسانی گفته می شود که حضرت علی علیه السلام را جانشین پیامبر اکرم (ص) می دانند و ۱۱ نفر بعدی که از نسل او می باشند را به عنوان پیشوا و ولایت خود قبول دارند. پیامبر در زمان حیات خود کسانی که از امام علی (ع) پیروی کنند را شیعه نامید.

برخی از بزرگان فرقه های شیعه را سه فرقه زیدیه، کیسانیه و امامیه می دانند و برخی دیگر کیسانیه، امانیه و زیدیه و اسماعیلیه چهار فرقه مذهب تشیع می باشد که در مقاله به این موضوع اشاره شده است.