شطرج آنلاین ایران اطلاعیه

شطرج آنلاین ایران

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

شطرنج آنلاین ایران انرژی خورشیدی از سری مقالات گوناگون با ۸۶ صفحه و فرمت اجرایی Word

انرژی خورشیدی (Solar Energy) یکی از انرژی هایی می باشد که در آینده تأمین مقدار زیادی از امور روزانه را با استفاده از آن انجام خواهیم داد. اگر به این مبحث علاقه مند هستید پس ما با همراه باشید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. سایت دانلود آرتیکل مقاله ای کامل درباره انرژی خورشیدی را می خواهد در اختیار شما عزیزان محقق و پژوهشگر قرار دهد. محتوای این مقاله از ۲۲ فصل تشکیل شده است که به دلیل زیاد بودن تعداد آن ها، ما مجبوریم فقط عنوان آن را در این جا ذکر کنیم.

 1. مقدمه
 2. نیروی خورشیدی در تاریخ
 3. ساختار اتمی و تولید الکتریسیته
 4. فعالیت های مرتبط با انرژی خورشیدی
 5. عملکرد سیستم خورشیدی
 6. سلول های خورشیدی چه هستند؟
 7. نیازهای سلول‌های خورشیدی
 8. چگونه ساخت سلولهای خورشیدی
 9. نحوه کار کردن سلول های خورشیدی
 10. اجزای یک سیستم فتوولتائیک، روش انتخاب و توضیحاتی در مورد آنها
 11. دسته بندی مدل های PV (سلولهای فتوولتائیک)
 12. انواع مختلف سیستم های PV
 13. تحلیل یک مدار PV و بررسی عملکرد اعضا در شرایط متغیر
 14. معتبر بودن PV ها
 15. متمرکز کننده های PV
 16. ساختمان ترکیبی PV
 17. صنعت PV
 18. کاربردهای متداول و پیشرفت
 19. کاربردهای دیگر فوتوولتائیک ها
 20. برآورد میزان تابش خورشید به یکی از شهرهای واقع در ایالت تگزاس آمریکا
 21. آینده انرژی خورشیدی
 22. طراحی و ساخت سیستم PV
شطرنج آنلاین ایران انرژی خورشیدی

شطرنج آنلاین ایران انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی، یکی از مهمترین نوع انرژی های نو به شمار می رود. این انرژی به عنوان یک منبع انرژی از نوع تجدیدپذیر، و یکی از مهمترین گزینه های جایگزین برای سوخت های فسیلی می باشد که نگرانی های بشر را درباره پایان پذیری، افزایش آلودگی های ناشی از تبدیل آن به انرژی های دیگر و … برطرف کرده است.

استفاده از انرژی خورشیدی، آسان، مفید، دائمی و قابل دسترس است. انرژی خورشیدی مستقیماً از هر جایی قابل بهره برداری و همچنین برای سلیقه و هزینه های متفاوت بسیار مناسب است. امروزه امنیت انرژی و تغییرات آب و هوایی، بالاترین اولویت سیاسی در جهان را دارد و انرژی های تجدیدپذیر راه حل مناسب آن است.

شکی در این موضوع نیست که طی دهه های آینده، تنها معدودی از انرژی های نو برای استفاده بشر در دسترس خواهند بود که در بین آنها، انرژی تابشی خورشید به دلیل داشتن مزایای زیادی که دارد، مانند : نداشتن تأثیرات زیانبار زیست محیطی و در دسترس بودن آن برای همگان، می تواند نقش اساسی در تأمین انرژی ایفا کند. در واقع انرژی خورشیدی، بزرگترین منبع انرژی تجدیدپذیر در کره زمین می باشد که برخلاف سوخت های فسیلی، آلودگی از خود تولید نمی کند.

مقدار انرژی که هر سال از خورشید به زمین می رسد، حدود ۴×۱۰ به توان ۲۴ ژول می باشد؛ یعنی ده هزار بار بیشتر از تمام انرژی هایی که در جهان مصرف می شود. این نوع از انرژی، معمولاً در بیشتر نقاط کره زمین قابل دسترس می باشد و کاربردهای فراوان نیروگاهی و غیر نیروگاهی را در پی دارد که استفاده از آبگرمکن های خورشیدی، یکی از کاربردهای غیر نیروگاهی آن به شمار می رود و هم اکنون استفاده از آن در سطح جهان وهمین طور مناطق روستایی رو به افزایش است.

جایگزینی انرژی خورشیدی به جای نفت و گاز

انرژی خورشیدی یکی از پاک ترین انرژی های غیر فسیلی می باشد که استفاده از آن کمترین آلودگی ها را برای محیط زیست به وجود می آورد. ایران یکی از کشورهای پرآفتاب دنیا است و دریافتی انرژی خورشیدی در این کشور به طور متوسط برای یک صفحه افقی معادل ۶۵۷۰ مگاجول بر متر مربع در سال، برای صفحه ای که با شیب تقریبی ۳۰ درجه نسبت به جنوب نصب شده برابر با ۸۳۹۵ و برا صفحه ای که دائماً عمود بر اشعه خورشید نگاه داشته شود، برابر با ۱۰۲۲۰ مگاجول بر متر مبع در سال تخمین زده می شود.

دریافتی کل انرژی خورشیدی کشور حدود ۱۰۸۲۷ اکساجول در سال است. کشور ایران از نظر دریافت انرژی خورشیدی بسیار غنی می باشد و از این نظر دارای ارزش زیادی است و جمهوری اسلامی ایران باید به این منبع فنا ناشدنی انرژی در آبنده چه برای پس انداز منابع نف و گاز (برای کاربردهای صنعتی آنها) و چه به جهت کاهش آلودگی های محیط زیست توجه شایانه داشته باشد.

دانلود تحقیق درباره انرژی خورشیدی

دانلود تحقیق درباره انرژی خورشیدی

کاربردهای مختلف انرژی خورشیدی

استفاده های انرژی خورشیدی را می توان به دو گروه : استفاده های مستقیم از نور خورشید و استفاده های غیر مستقم تابش آفتا، تقسیم کرد.

استفاده های مستقیم از نور خورشید عبارتند از :

 1. تأمین روشنایی طبیعی ساختمان ها؛
 2. گرم کردن ساختمان ها به طور طبیعی، با طراحی مناسب آنها؛
 3. تولید آب گرم مصرفی کلیه ساختمان ها اعم از مسکونی و تجاری و غیره برای فعالیت های صنعتی و کشاورزی؛
 4. گرم کردن ساختمان ها با استفاده از گیرنده های مسطح خورشیدی؛
 5. تولید سرما برای خنک کردن ساختمان ها؛
 6. خشک کردن میوه، سبزی، ماهی و سایر مواد غذایی و کشاورزی؛
 7. نمک زدایی آب دریا و تولید آب شیرین؛
 8. پختن غذا؛
 9. تولید برق با استفاده از روش تبدیل مستقیم (فتوولتائیک)؛
 10. تولید برق با استفاده از روش تبدیل حرارتی؛
 11. تولید هیدروژن برای استفاده در صنایع، وسایل نقلیه زمینی و تولید برق در داخل کشور؛
 12. تولید هیدروژن برای صادرات و جایگزینی با نفت و گاز.

استفاده های غیر مستقیم از تابش خورشید :

که در روی زمین به طور طبیعی انجام می شود، منابع انرژی جدیدی را به وجود می آورند که از میان آنها می توان چوب (Biomass)، باد و آب (که با استفاده از توربین های بادی و آبی می توان کار مکانیکی) انجام داد یا برق تولید کرد و زواید کشاورزی و حیوانی (که می توان از آنها در طرحی به نام بیوگاز، گاز متان تولید نمود) را ذکر کرد.

علاوه بر این ها می توان از اختلاف دمای هوا در زمستان و تابستان (که خود به علت تابش خورشید و وجود فصل های مختلف سال است) استفاده کرد و سرمای زمستان را برای خنک کردن ساختمان ها در تابستان ذخیر نمود. (در این زمینه، می توان روش طبیعی و قدیمی تولید یخ در شب های صاف زمستان و ذخیر آن در یخچال ها و ذخیره آب خنک زمستان در آب انبارها برای مصرف در تابستان را ذکر کرد که از شاهکارهای مهندسی ایران به شمار می آید).

برای تکمیل کردن موراد استفاده های غیر مستقیم از انرژی تابش خورشید، می توان اختلاف دمای آب اقیانوس ها را در عمق های مختلف آب نیز نام برد که با استفاده از این اختلاف دما و از راه تبدیل حرارتی می توان برق تولید نمود.

انرژی خورشیدی در ساختمان

انرژی خورشیدی در ساختمان

مزایای استفاده از انرژی خورشیدی

مزیت عمده استفاده از انرژی خورشیدی نسبت به سایر منابع انرژی عبارت است از :

 • یک کانون انرژی پاک و بدون آلودگی است.
 • به جز هزینه احداث تجهیزات آن یک منبع انرژی رایگان است.
 • یک فناوری امتحان شده است.
 • بدون خطر عدم تعادل حرارتی با خارج اتمسفر است.
 • با اجرای طرح های بازتاب نور خورشید به کمک منعکس کننده های فضایی می توان در شب نیز به آن دست یافت.

گرچه خورشید یک منبع عظیم انرژی است اما برون داد انرژی آن در سطح زمین به طور یکسان عمل نمی کند، زیرا مقادیر نوردهی آن نه تنها به طور متناوب به قسمت های مختلف سطح زمین می رسد، بلکه شدت آن در هر محل در تابستان و زمستان، تغییر یافته. پیش‌بینی روزانه آن نیز در همه جا مطمئن نمی باشد. با این حال ارزیابی مقادیر آن با توجه به میانگین درازمدت داده ها می تواند انجام و بر اساس آن پروژه های احداث تجهیزات بهره گیری عملی باشد.

می توان با استفاده از انرژی خورشیدی نیازهای کشور را تأمین کرد؛ آلودگی محیط زیست را کاهش داد و هیدروژن را برای صادرات تولید نمود. در زیر دلایل دیگر استفاده از این انرژی را در سطح وسیع مطرح می کنیم :

 • تکنولوژی کاربردهای انرژی خورشیدی آن قدر پیچیده نیست که با استفاده از متخصصان خارجی نیاز داشته باشیم. در بسیاری از کاربردها، تکنولوژی لازم هم اکنون در کشور موجود است. در چند کاربرد (مانند ساختن فتوسل ها) می توان با تلاش مختصر، تکنولوژی مربوط را توسعه داد.
 • دولت ایران در دهه های گذشته واردکننده تکنولوژی برای حل مسائل خود بوده است. تقریباً تمامی تسهیلات زندگی امروزی (نظیر برق و کلیه وسایل الکتریکی، تلفن، راه و ترابری، اتومبیل، کامپیوتر و …) با وارد کردن تکنولوژی حاصل شده است. به دلیل محدود بودن منابع نفتی و امکان تمام شدن این منبع طبیعی بسیار پر ارزش، ما می توانیم صبر کنیم تا کشورهای صنعتی مسائل انرژی خود را حل کنند و همچون گذشته تکنولوژی مربوط را وارد کنیم یا این که چند سالی جلوتر از دیگران قدم برداریم و به فکر توسعه منبع انرژی خورشیدی باشیم و به جای وارد کننده بودن، به عنوان صادر کننده تکنولوژی انرژی خورشیدی مطرح شویم.
 • بالا رفتن میزان گاز کربنیک (CO2) در اتمسفر زمین و به دنبال آن، افزایش دمای کره زمین موضوعی است که در سطح جهانی مطرح است و نگرانی بسیاری از مردم دنیا را برانگیخته است. در مقایسه با کشورهای صنعتی که مصرف سوخت های فسیلی آنها بسیار زیاد است، ایران نقش زیادی در بالا بردن CO2 در سطح جهانی و گرم شدن اتمسفر زمین ندارد ولی توجه به این موضوع (که کشورهای صنعتی جهان تازه به فکر آن افتاده اند) می تواند در محافل علمی و سیاسی جهان برای جمهوری اسلامی ایران وجهه ای عالی به وجود آورد.
 • در حال حاضر، جمهوری اسلامی ایران رهبری سیاسی بعضی از کشورهای جهان سوم را بر عهده داد. شایسته است این جمهوری رهبری معنوی جهان و رهبری علمی و فنی جهان سوم را نیز عهده دار شود. با توجه به نقشی که انرژی در توسعه کشورها دارد و این که بیشتر کشورهای جهان سوم نیز از میزان انرژی خورشیدی چشمگیری برخوردار هستند، جمهوری اسلامی ایران می توان با سرمایه گذاری وسیع در توسعه علوم و تکنولوژی انرژی خورشیدی در کشور، در عمل صادر کنند این تکنولوژی به جهان سوم باشد و نقش رهبری علمی و فنی خود را در جهان سوم به درستی ایفا کند.

مطلب شطرنج آنلاین ایران در مورد انرژی خورشیدی در سایت بزرگ شطرج آنلاین ایران

0 نظر تا کنون ارسال شده است.