شطرج آنلاین ایران اطلاعیه

شطرج آنلاین ایران

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

شطرنج آنلاین ایران نیروی جاذبه زمین از سری مقالات گوناگون با ۱۱۱ صفحه و فرمت اجرایی Word

به نظر شما چرا ماه به زمین نمی افتد؟ چرا سیاره ها در آسمان در حال حرکت می باشند؟ چرا زمین به جای آن که در مداری گردی شکل به دور خورشید بچرخد به درون فضا پرتاب نمی شود و از مسیر خود خارج نمی شود؟ این ها مواردی هستند که با شطرنج آنلاین ایران نیروی جاذبه زمین، اطلاعات خوب و کافی را به شما در این زمینه می دهد. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است را در اینجا ذکر می کنیم : در ابتدای مقاله مدل کره زمین مورد بررسی قرار گرفته و نظر بزرگان و دانشمندان در این مورد نوشته شده است. در ادامه تاریخچه قانون جاذبه نیوتون مورد بحث واقع شده است. سپس در مورد نظریه نسبیت اطلاعات خوبی به شما داده شده است. و در آخر پیرامون جاذبه زمین و سیارات و چرخش آنها بر روی مدار اشاره شده است. لازم به ذکر است که هر کدام از عنوان هایی که در بالا از آن ها اسمی برده شد، خودشان دارای ده ها زیر مجموعه و زیرعنوان می باشند که ما نامی از آنها در اینجا نبردیم.

شطرنج آنلاین ایران درباره نیروی جاذبه زمین

شطرنج آنلاین ایران درباره نیروی جاذبه زمین

نیروی جاذبه زمین چیست؟

یکی از مسائل بنیادین و راز آمیز جهان هستی مسئله نیروی جاذبه زمین می باشد. جاذبه زمین عمومی ترین نیرو یا خاصیت در عالم است که در همه چیز و همه جا نفوذ دارد و موجب قوام و انتظام جهان ماده می شود. برخلاف تصور عمومی، این مسئله از قدیم الایام مورد توجه فلاسفه و متفکران مختلف و مشهوری بوده است. از حدود ۲۵ قرن پیش تاکنون، بزرگانی همچون ارسطو، نیوتن و انیشتین نظرات مختلفی در چیستی و علت نیروی جاذبه داده اند. با این حال، نیروی جاذبه ملموس ترین و، در عین حال، مرموزترین پدیده ای است که به دلیل وجود مسائل متعدد هنوز حل نشده ای، مانند مسائل مربوط به موضوعات ماده تاریک، انرژی تاریک، آشکارسازی قطعی امواج گرانشی و گرانش کوانتومی، ماهیت و منشأ آن شناخته شده نیست، تا جایی که امروزه حتی برخی از فیزیک دانان، مانند اریک ورلینده از دانشگاه آمستردام هلند و برنده جایزه اسپینوزا، شاید به دلیل آنکه هنوز موفق به کشف نظریه نیروی گرانش کوانتومی نشده اند یا صرفاً منشأی هندسی برای آن قائل هستند، بدین سو گرایش پیدا کرده اند که ممکن است جاذبه اصلاً یک اندرکنش بنیادی طبیعت نباشد و، لذا اصالت و ماهیتی هم نداشته باشد. البته اغلب دانشمندان به دنبال شناخت هر چه بیشتر و عمیق تر آن و جستجوی نظریات کامل تر هستند.

نیروی جاذبه در علم فیزیک

در گذشته، دانش فیزیک تحت عنوان «طبیعیات» بخشی از فلسفه شمرده می شد اما پس از رنسانس رفته رفته از فلسفه جدا شد و به صورت دانش مستقلی درآمد. مسئله جاذبه از نگاه علم فیزیکی را می توان در دو بخش فیزیک کلاسیک یا نیوتنی و فیزیکی جدید (به ویژه نظریه نسبیت عام) مورد بررسی و بحث قرار داد.

نیروی جاذبه زمین چیست؟

نیروی جاذبه زمین چیست؟

فیزیک نیوتنی و کشف قانون جاذبه عمومی

اگر چه نیروی جاذبه زمین از دیرباز برای بشر شناخته شده بود و پس از رنسانس نیز افرادی همچون دکارت و کوپرنیک و کپلر و گالیله به وجود و مفهوم گرانش بسیار نزدیک شده و با کارهایشان زمینه را برای پیشرفت های بعدی آماده کرده بودند، ولی این نیوتن بود که، در شاهکار خود : اصول ریاضی فلسفه طبیعی، مفهوم «جاذبه عمومی» را مطرح کرد.

در حالی که فلاسفه بیشتر بر جسم مجذوب و طبیعت درونی آن تمرکز کرده بودند، با ظهور نیوتن، توجه به جرم جاذب به عنوان عامل کِشنده بیرونی بیشتر می شود. طبق نظریه نیوتن، هر ذره ای ذره دیگر را به طور متقابل و به طرف مرکز جرم خود جذب می کند، متناسب با میزان جرم آن دو ذره و فاصله میان آنها. بر این اساس، علت «جذب به طرف مرکز جرم»، میانه یا برآیند برداری مجموع نیروهای گسیل از طرف ذرات یک جرم یا سیاره است. به این ترتیب، نیوتن مجموع ذرات یک جرم مثل زمین یا خورشید را کل منسجمی می داند که مانند ذره ای واحد عمل می کند.

ماهیت جاذبه در نظریه نسبیت عام

دو قرن بعد از نیوتن، انیشتین که احتمالاً از همان ابتدا به نقد و تصحیح فیزیکی نیوتنی می اندیشید، در سال ۱۹۰۵، طی مقاله «درباره الکترودینامیک اجسام متحرک»، اساس نسبیت خاص را پی ریخت. اصول نسبیت خاص این است که سرعت نور در خلأ محدود و ثابت (مستقل از چهارچوب) است و همچنین قوانین فیزیک برای همه ناظرهای لخت (ناظرهایی با سرعت ثابت)، صرف نظر از میزان سرعت آنها، یک شکل و یکسان است.

نتیجه این اصول این است که هم «مکان جسم» تابع زمان است و هم زمان آن تابع مکان. این مطلب در سرعت های بالا و نزدیک به سرعت نور نتایج شگفت انگیزی از قبیل «انقباض طول» و «انبساط زمان» و همین طور «هم ارزی جرم و انرژی» را در پی دارد.

بدین ترتیب، این اصل در قانون جاذبه نیوتنی که فضا و زمان به طور مطلق و جدا از هم در نظر گرفته می شدند در فیزیک نسبیتی با این فکر پایه ای جایگزین شد که فضا و زمان نه تنها مطلق نیستند و نسبت به ناظرهای مختلف تغییر می کنند و باید به طور نسبی آنها را در نظر گرفت بلکه اساساً از هم جدا نیز نیستند و باید تحت یک واقعیت واحد یعنی «بافتار فضا – زمان» بدان نگریست.

مطلب شطرنج آنلاین ایران درباره نیروی جاذبه زمین در سایت بزرگ شطرج آنلاین ایران

0 نظر تا کنون ارسال شده است.